זקנה והשמנה

השמנה היא רעה חולה. היא מסכנת את הבריאות. היא מגבילה את התנועה.  היא מקשה על ביצוע פעולות רבות. היא פוגמת באיכות החיים. כאשר נלוות לה מחלות רקע שונות כגון חש הלוקה בהשמנת יתר קשיים נוספים המעיבים אל התפקוד היומיומי.

סיכוייהם של מי שלוקים וסובלים מהשמנת יתר להזדקן בכבוד פוחתים ככל שמצטברים נזקיה הישירים והעקיפים של השמנת היתר. בשורה התחתונה אי אפשר לנצח את הזקנה אבל אפשר להאט אותה מעט, להקל על תסמיניה, להתמודד עם הקשיים שהיא מערימה.

התארכות תוחלת החיים מציבה אתגר בפני כולנו בכלל ובפני המדע והטכנולוגיה בפרט בן בתחום מניעת תופעות הלוואי הכרוכות בזקנה והן בטיפול בהן. כפי שניתן כיום לתת מענה סביר בהחלט לבעיה של שחיקת מפרקים באמצעות החלפת מפרק טבעי שחוק במפרק מלאכותי , או לשפר את השמיעה באמצעות מכשירי שמיעה זעירים שכמעט אינם נראים. כך גם ניתן לתת מענה רפואי לתופעות הנלוות של השמנת יתר כגון עודף לחץ דם, כולסטרול גבוה, סוכרת ועוד. התועלת הכפולה של טיפולים חדשניים לבעיות אלה תורמות לשיפור איכות חייהם של הלוקים בהשמנת יתר בכלל ושל מי מהם המזדקנים בפרט.

מספרם ההולך וגדל של הלוקים בהשמנת יתר מחייב מתן פתרונות מקיפים לבעיה זו , הפתרונות כוללים ניתוחי הרזיה שונים ועזרים שונים כגון תרופה המסייעת לדיכוי הקולטנים במוח המפעילים את המנגנון המעורר תיאבון, מכשירים חדשים, בלתי פולשניים, למדידת רמת הסוכר בדם כמו גם מכשירי ניטור חדישים (חיישנים) המאפשרים קבלת מידע אמין אונליין על רמת הגלוקוזה, ותרופות חדשות שנמצאו יעילות לטיפול בסוכרת.

השמנת יתר מקצרת את תוחלת החיים באופן משמעותי, היא מהווה גורם סיכון מרכזי וחריף  אשר לא רק פוגם באיכות החיים אלא עלול לסכן אותם במיוחד באנשים מזדקנים אשר עלולים ללקות בבעיות בריאות יותר מאשר אדם צעיר. מחקר ופיתוח בהיקפים גדולים של חברות הפארמה וחברות סטרט-אפ מתכנסים אל הבנת החשיבות שלא ניתן להפריז בתיאורה למתן אפשרות ללוקים בהשמנת יתר לחיות חיים טובים ובטוחים יותר חרף המשקל והגיל המתקדם.

האופק והעתיד ורודים: במאות חברות ברחבי העולם עובדים הטובים באנשי המקצוע בתחום הרפואה, ההנדסה, המדע והטכנולוגיה על פיתוח תרופות ומכשירים להקלה על מי שסובלים ממחלות בכלל, ממחלות הזיקנה ותופעות הלוואי שלה בפרט וכן מהשמנת יתר. גם מה שנראה משיק לגבול המדע הבדיוני – הסרת גנים האחראים על השמנה – נושא שנמצא זה מכבר בתהליך ניסוי במעבדה – נראה כיום פחות הזוי, פחות דמיוני ופחות בדיוני.

האם אפשר לנצח את הזיקנה והמחלות הנלוות לה? עד שתימצא התשובה, מה שברור הוא שנעשים מאמצים וניסיונות במקומות רבים כדי להאט את קצב ההזדקנות, לשכך את מכאוביה ולמצוא מזור לחוליים ולתופעות הלוואי שלה.

ובינתיים, רק שנהיה בריאים וצעירים לנצח…