מאיזה משקל אפשר לעשות קיצור קיבה?

לא כל מי שנחשב ל”שמן” הינו מועמד טבעי לניתוח לקיצור קיבה. ניתוחים מסוג זה (בריאטריים), נועדו לאפשר לאנשים בעלי עודף משקל קיצוני להתניע שינוי קיצוני באורח החיים. הניתוח, שאחריו חשוב מאוד להקפיד על אורח חיים נכון, מאפשר תהליך הורדה מהיר מאוד במשקל, דבר בעל היבטים בריאותיים חשובים מאוד לצד שינוי עצום בדימוי הגוף. המתעניינים בניתוח לקיצור קיבה,  מבקשים בדרך כלל לדעת יותר על משמעותו וחשיבותו מבחינה בריאותית וכן מאיזה משקל ניתן להיחשב למועמדים מתאימים לטיפול.

משמעות המשקל והגובה

משקל הגוף עשוי להיות מדד מתעתע ולא מדויק כאשר רוצים לדעת האם הוא נחשב לקיצוני באמת. אחרי הכל, אדם במשקל 150 ק”ג שגובהו מטר וחצי נמצא במצב שונה לחלוטין ביחס למי שמשקלו זהה אך גובהו שני מטרים. משום כך, הגיעו הרופאים למסקנה כי נחוץ מדד ייחודי שיענה על השאלה – מיהו המועמד המתאים ביותר לניתוח קיצור קיבה.

המדד הנבחר נקרא BMI. משמעותו – המדד של מסת הגוף, כלומר משקל ביחס לגובה. המדד מתאר למעשה את היחס של המשקל בקילוגרמים לעומת ריבוע הגובה. מי שהינו בעל BMI הגבוה מ-40 נחשב לבעל עודף משקל קיצוני ומועמד מתאים לניתוח. מי שסובל ממחלות המקושרות למשקל עודף, עשוי להיות מועמד מתאים לניתוח על פי שיקול דעתו של הרופא, גם אם המדד שלו נמוך יותר בעד 5 נקודות (כלומר 35).

השמנת יתר – תופעה מסוכנת

אנו חיים בתקופה שבה משקל היתר נחשב ממש למגיפה. אחת ההשלכות של דבר זה, הנחשב למחלה כרונית, הוא קפיצה בתחלואה הנלווית. מחלות כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, שומנים בדם, סיכון ניכר לשבץ ולהתקפי לב.

מגיפת ההשמנה, שאיננה מבדילה בין גברים לנשים, הביאה לכך כי סימנים להתקף לב אצל נשים מופיעים בתדירות רבה לעומת מה שהיה נחשב לנורמה עד לפני שנים ספורות. נמצא כי ניתוחי קיצור הקיבה מצליחים להחזיר את משקל הגוף לנורמה תקינה ותוך כדי כך – ניתן לשפר את כל המדדים הרפואיים, לאזן לחץ דם, להוריד רמת שומנים בדם ואפילו להחלים מסוכרת.

איזון תחושת הרעב והשובע

הניתוח משפיע באופן ניכר על תחושת הרעב והשובע של המטופל, מה שמאפשר להגיע לשליטה במשקל הגוף והכי חשוב – יציבות. המטופלים מורידים במשקל ויכולים לשמור עליו. בניתוח עצמו מקטינים את הקיבה, כך שגם צריכה של מזון בכמות קטנה תגרום לתחושה של מלאות. חשוב לציין כי המטופל נדרש להסתגל לאורח חיים חדש, לפתח הרגלי אכילה בריאים ולהימנע מחזרה על דפוסים ישנים כגון אכילה רגשית או בולמוסי זלילה.

ליווי רפואי והשתתפות בקבוצת תמיכה שלאחר הניתוח מקלים מאוד על ההסתגלות לאורח חיים בריא יותר ושימור הרגלי תזונה נכונים. לאחר הניתוח וההחלמה, תוך שילוב פעילות גופנית עם דיאטה – אפשר לשמור על משקל תקין ולהרגיש את ההבדל בכל יום מחדש.


ד”ר שמעון ספוז’ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה. זהו הצעד הראשון בדרך לחיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות.