השמנת יתר סוכרת סוג 2

השמנת יתר היא מצב רפואי חמור וגורם סיכון משמעותי למחלות כרוניות קשות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, דום נשימה בשינה, החזר קיבתי-ושטי, דלקות מפרקים, אבנים בכליות, מחלות כבד, מחלות כיס מרה, שבץ מוחי, סרטן השד, סרטן המעי הגס וסרטן הערמונית.

מחלת הסוכרת

סוכרת היא מחלה כרונית המאופיינת בפגיעה ברמת האינסולין, הורמון המשתתף בחילוף החומרים בגוף, ומתבטאת ברמה גבוהה של סוכר בדם. מקובל להבחין בין שלושה סוגים של מחלת הסוכרת:

סוכרת מסוג 1: מתפתחת עקב פגיעה בייצור האינסולין בלבלב, ומופיעה ברוב המקרים לפני גיל ארבעים.

סוכרת מסוג 2: מחלת הסוכרת הנפוצה ביותר, מתפתחת עקב פגיעה ביכולת הגוף לנצל את האינסולין, ומופיעה ברוב המקרים אחרי גיל ארבעים.

סוכרת הריון: מתפתחת בהריון עקב פגיעה בייצור האינסולין.

השמנת יתר וסוכרת סוג 2

השמנת יתר היא אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות תנגודת לאינסולין וסוכרת מסוג 2; אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר, כאשר מדד מסת הגוף (BMI) גבוה מ-30, שומן המתרכז באזור הבטן עלול לעורר מעין תגובה דלקתית ולפגוע בתאים שתפקידם להגיב לאינסולין. במקרים אלה הגוף נעשה רגיש פחות להשפעות ההורמון, ורמות הסוכר בדם עולות.

לא רק סוכרת עלולה להתפתח בעקבות השמנת יתר; תסמונת מטבולית היא שם כללי לשילוב של גורמים המעלים את הסיכון לפתח מחלות לב, שבץ מוחי וסוכרת מסוג 2. מרכיבי התסמונת כוללים השמנה בטנית, לחץ דם גבוה, רמת גבוהה של טריגליצרידים, רמה נמוכה של כולסטרול מסוג HDL, ורמה גבוהה של גלוקוז בדם.

השפעת ניתוח בריאטרי על סוכרת סוג 2

ירידה משמעותית וארוכת-טווח במשקל יכולה לשפר את המצב הבריאותי ולטפל בסוכרת מסוג 2 ובתחלואה הנלווית להשמנת יתר; ניתוחים בריאטריים מיועדים לטפל באנשים הסובלים מבעיות רפואיות הקשורות בהשמנת יתר, כמו התסמונת המטבולית וסוכרת. בניתוחים אלה המבוצעים בלפרוסקופיה, מגבילים את צריכת המזון ואת ספיגת הרכיבים התזונתיים, ובמקרים מסוימים משפיעים על ויסות תחושת הרעב. ניתוחים בריאטריים, למשל, ניתוח מעקף קיבה (Gastric Bypass) או ניתוח שרוול קיבה (Sleeve Gastrectomy), מגבילים את נפח הקיבה באמצעים שונים, ומובילים לירידה בכ-60–70 אחוזים מהמשקל העודף, ולשיפור תהליך חילוף החומרים בגוף; כ-70% מהחולים בסוכרת סוג 2 שעברו ניתוח בריאטרי לא יזדקקו עוד לתרופות לטיפול בסוכרת, ואצל כ- 25% מהם ישתפר מהלך המחלה משמעותית, שיפור שיתבטא בשיפור במאזן הסוכר בגוף ובירידה במינון התרופות הנדרש. עם זאת הצלחת ניתוחים בריאטריים תלויה במחויבות לאורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית.


ניתוחים בריאטריים מומלצים המבוצעים על ידי ד”ר ספוז’ניקוב כטיפול בהשמנת יתר:

ההבדלים בין ניתוח בריאטרי אחד לאחר נובעים ממידת הירידה במשקל לאחר הניתוח, מהשפעת הניתוח על המחלות הקשורות בהשמנת יתר חולנית ומסיכונים הנלווים לכל ניתוח. למידע נוסף והתייעצות מומלץ ליצור קשר לחץ ליצירת קשר