ניתוח בקע

בקע (קילה או הרניה) הינו מצב בו קיימת בליטה לא תקינה של איבר (לרוב – המעי או שומן בטני) אשר יוצאת אל מחוץ למעטפת הסובבת אותו בשל פגם בשלמותה. במצב בריא, המעטפת סוגרת על האיברים הפנימיים ואיננה מאפשרת לעבור דרכה. הבקעים מתחלקים למספר סוגים, והחלוקה הנפוצה ביותר, מתייחסת לאזור בו הופיע הבקע או לנסיבות הופעתו. מבחינת שכיחותם, קרוב ל-75% מהבקעים הם בקעים במפשעה, כ-10% מהבקעים הם בקעים בצלקת ניתוחית, 6% ממקרי הבקע ממוקמים באזור הפמורלי והמקרים הנותרים מתחלקים בין הבקעים השכיחים-פחות.

קילה – תסמינים

מאחר ובקע עשוי להופיע במקומות שונים בגוף, גם הסיבות להופעתו הן שונות, וכך גם הסימפטומים המלווים את סוגי הבקעים השונים. מאחר ולאלמנט הנדירות ישנה השפעה ישירה על הסבירות שבקע מסוג מסוים יתרחש, נתייחס כאן לסוגי הבקעים הנפוצים ביותר:

בקע מפשעתי – Inguinal Hernia

בקע המופיע באזור המפשעה בו נמצאת אחת התעלות המהוות נקודת חולשה – התעלה המפשעתית (Inguinal Canal). שכיחותו של בקע כזה גבוהה יותר בגברים מאשר בנשים, ובקע מסוג זה שכיח יותר בצד ימין של הגוף מאשר בצד שמאל. הסיבות להיווצרותו הן רבות ומגוונות, ולעיתים, התסמינים קשורים לנסיבות הופעתו של הבקע.

תסמיני בקע במפשעה

נפיחות המופיעה באופן פתאומי באזור המפשעה וגדלה בזמנים של שיעול או בעת מאמץ גופני. חלק מהחולים מדווחים על תחושת “מלאות” באזור המפשעה, על כאבים ממפשעה או על כאבים המקרינים לשק האשכים. בחלק מהמקרים יגיעו החולים לטיפול במצב של נמק של המעי (במצבים החמורים יותר) או מצב של חסימה במעי. זיהוי קיומו של הבקע מתבצע גם בבדיקה ויזואלית (כלומר, הנפיחות נראית לעין) וגם בבדיקה במישוש.

בקע פמורלי – Femoral Hernia

התעלה הפמורלית (Femoral Canal) אף היא כתעלה המפשעתית, עוברת באזור המפשעה ורגישה לקרעים. במצב תקין תעלה זו אינה קיימת והיא נוצרת רק במצב החלשות של גידי המפשעה. בקע מסוג זה יופיע כגוש באזור המפשעה (מתחת לליגמנט המפשעה), אותו ניתן לזהות אצל כ-30% מהנשים אשר סובלות מבקע מפשעתי ורק אצל כ-2% מהגברים הסובלים ממצב דומה. במרבית מקרי הבקע, מדובר במצב בו דופן אחת של לולאת מעי נכלאת בשק השבר שמחוץ לדופן הבטן (בקע מסוג ריכטר), ויוצרת בקע קטן ובלתי ניתן להחזרה באופן ידני.

תסמיני הבקע הפמורלי

הבקע נימוש באזור שמתחת לקו של ליגמנט המפשעה. למרות שהאזור איננו רגיש למגע, תחושת אי הנוחות בבטנו של המטופל, אשר לעיתים קרובות מלווה בכאבי בטן עוויתיים, יכולה לסייע לרופא בזיהויו של בקע מסוג זה.

בקע בצלקת קיימת – Incisional Hernia

ניתוחים בחלל הבטן מצריכים את חיתוכה של המעטפת אשר עוטפת את האיברים הפנימיים שלנו, מה, שלכשעצמו, מהווה זרז להופעתו של בקע מאחר והמעטפת מוחלשת כתוצאה מהחיתוך היזום. לבקעים בצלקת קיימת ישנן סיבות אפשריות רבות, אולם ניתוח שבוצע הכולל את חיתוך המעטפת הוא הגורם המקדים המשותף לכולם, בין אם המדובר בחתכים טרנסרקטליים או פארארקטליים ובין אם המדובר בפרוצדורות שבמהלכן מבוצעים פתחים בדופן הבטן (כמו קולוסטומיה או אילאוסטומי).

תסמיני בקע הנוצר בשל צלקת שלאחר ניתוח

במרביתם של מקרי הבקע מסוג זה, מתלוננים המטופלים על א-סימטריה שהופעתה זמן קצר לאחר ביצוע הניתוח/פרוצדורה יכולה להעיד על הקשר בין שני האירועים. זיהוי קיומו של הבקע מתבצע גם ויזואלית (אי הסימטריה נראית לעין) וגם באמצעות בדיקה במישוש המאשרת את הימצאותו של המעי מעבר למעטפת ומתחת לעור. לרוב, תהיה קיימת בליטה נקודתית, אשר בתחילת המחלה תיעלם בשכיבה או בהפעלת לחץ ישיר עליה , אך יתכן, כי עם חלוף הזמן ועם גדילת הבליטה (בשל הרחבת קוטר הפגם בדופן הבטן וגדילת המקטע הלכוד), היא לא תיעלם בעת השכיבה או הלחיצה, אלא תהיה קיימת בצורה מתמדת ותלווה בכאבים.

סיכוני הבקעים השונים

בקע איננו מצב סטטי – ללא הטיפול המתאים (ניתוח שמטרתו השבת המעי או השומן הבטני למקומם ותיקון הפגם בדופן הבטן) הפגם בדופן הבטן הולך וגדל והמקטע אשר עובר דרכו אף הוא גדל ועלול להגיע לגודל מחריד.

כליאה (בקע כלוא) – בקע כלוא הוא אחד מהמצבים הנחשבים למסכני חיים ודורשים ניתוח מיידי לתיקונו. במצב זה, קטע מהמעי נדחף דרך הפתח הצר שבדופן הבטן, וכתוצאה מהלחץ נפגעת אספקת הדם לאזור – דבר העלול להוביל לנמק רקמות לנזק בלתי הפיך ולזיהום רב-מערכתי, שעלול אף להסתיים במותו של האדם!

לקבלת ייעוץ נרחב בנושא או לקביעת תורים, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם ד”ר ספוז’ניקוב