כיס המרה הוא איבר קטן דמוי שק הנמצא מתחת לכבד, צמוד לאונה הימנית. תפקידו לאגור נוזלים המיוצרים בכבד, להפרישם למערכת העיכול, ולסייע כך לעכל ולפרק מזון, בעיקר שומנים.

מיצי המרה מורכבים בעיקר ממים, ממלחים ומשומנים. כאשר חומרים אלה אינם מתמוססים היטב, כתוצאה מירידה בפעילות כיס המרה, למשל, נוצרים משקעים, ואלה עלולים להפוך לגושים קטנים או לאבנים. מסיבה זאת אבנים בכיס מרה הן תופעה שכיחה יותר בקרב נשים, בקרב אנשים בעלי משקל עודף ובקרב אנשים שהשילו קילוגרמים רבים ממשקלם.

אבנים בכיס המרה הם שמם של גושי כולסטרול וחומרים אחרים כמו סידן, המצויים בנוזלי המרה. אבנים בכיס המרה יכולות להיות קטנות מגרגר חול או גדולות ככדור גולף, וברוב המקרים אינן מלוות בתסמינים ואינן מזיקות, אך יש לטפל בהן במקרים שבהם הן חוסמות תעלה או צינור במערכת העיכול ופוגעות בניקוז נוזלי המרה.

תסמינים לאבנים בכיס המרה כוללים כאבים חדים ופתאומיים בחלקה הימני העליון של הבטן. כאבים אלה עלולים להחמיר, במיוחד בזמן האכילה, ולהתפשט לחלקו הימני העליון של הגב או לאזור רצועת הכתפיים. תסמינים לאבנים בכיס המרה דומים מאוד לתסמינים המופיעים במקרים אחרים כמו אולקוס, בקע סרעפתי או אפילו התקף לב, ולכן חשוב לברר בהקדם מה גורם לכאבים בעזרת בדיקת אולטרסאונד פשוטה.

במקרים שבהם אבנים בכיס מרה חוסמות את צינור המרה, עלולים להתפתח סיבוכים שעלולים לפגוע במערכת העיכול, ולכן נחוץ טיפול מידי.

הטיפול המקובל במקרים של אבנים בכיס המרה הוא ניתוח להסרת כיס המרה (cholecystectomy). ניתוח זה מבוצע ברוב המקרים בלפרוסקופיה, ללא פתיחת הבטן, וההחלמה ממנו מהירה מאוד. כיס המרה הוא איבר המסייע לתהליך העיכול, אך אינו חיוני; גם ללא כיס המרה ימשיך הכבד לייצר נוזלי מרה ואלה יופרשו אל המעיים ברציפות.