המפשעה היא החלק בגוף שבו מתחברות הירכיים אל הבטן התחתונה, ובו נמצאים איברי המין. בקע במפשעה, הבקע הנפוץ ביותר, הוא פתח במפשעה שדרכו עלולים לעבור איברים מחלל הבטן אל המפשעה. בקע מפשעתי יכול להיות מולד או נרכש, למשל, בעקבות היחלשות שרירים ורקמות חיבור כתוצאה מתהליכי הזדקנות טבעיים, וברוב המקרים יופיע בצדה הימני של המפשעה. בקע מפשעתי עלול להופיע בנשים ובילדים, אך שכיח יותר בגברים, כאשר חלק מהמעי חודר אל התעלה המפשעתית המחברת בין חלל הבטן לשק האשכים.

בקע במפשעה עלול להיגרם בעקבות היחלשות של שרירי הבטן או פגיעה בהם, למשל, כתוצאה מהרמת משאות כבדים. גם משקל יתר, הריון ושיעול כרוני הם מצבים שבהם עלולים להיפגע שרירי הבטן.

במקרים רבים בקע מפשעתי אינו מלווה בתסמינים, אך לעתים אפשר להבחין בבליטה מתחת לעור באזור המפשעה, מופיע כאב או חוסר נוחות בעיקר בעת הרמת משאות כבדים או בזמן שיעול, ויש תחושת כובד או ‘משיכה’ במפשעה בעת מתן שתן או בזמן עמידה ממושכת.

מצבים שבהם המעיים כלואים בשק האשכים ואינם מחליקים בחזרה לחלל הבטן, מצבים המלווים בבחילות, בהקאות ובפגיעה בפעילות מערכת העיכול, הם מצבים מסוכנים שעלולים לפגוע באספקת הדם למעיים, ודורשים טיפול מידי.

הטיפול המקובל בבקע מפשעתי הוא ניתוח בקע מפשעתי המבוצע בדרך כלל בלפרוסקופיה ומיועד לסגור את הפתח שנוצר בדופן הבטן התחתונה ולהחזיר את חלק המעי החורג למקומו.

סיבוכים אפשריים לניתוח כוללים זיהומים מקומיים, בצקת, דימום, פגיעה עצבית ואובדן תחושה.

לשאלות נוספות בנוגע לניתוחי בקע ולייעוץ מומלץ ליצור קשר ולהגיע לבדיקה צרו קשר