טיפול בהשמנת יתר

מעקף קיבה ושרוול קיבה הם שני ניתוחים שהפכו בשנים האחרונות למוכרים ונפוצים יותר בקרב ישראלים, שהתמודדו במשך שנים עם סוגיית המשקל וחיפשו פתרון שיאפשר להם לשים מאחור שנים של תסכול, ניסיונות הרזייה שנגמרו באכזבה ודיאטות שמבטיחות לשנות הכל.

המאבק הקשה במשקל העודף משפיע לאורך החיים על כל מרכיב בחיינו – ממערכות יחסים דרך קבלה לעבודה ועד להתמודדות עם דימוי גוף שלילי ומצב בריאותי לא יציב. ניתוח בריאטרי אכן יכול לסייע לרבים הסובלים מהשמנת יתר להיפטר מהמאבק הקשה והמייאש במשקל העודף. אך ישנם דברים שחשוב לקחת בחשבון לפני שיוצאים אל המסע, מסע שלא נגמר לאחר הניתוח אלא דווקא מתחיל בדיוק ברגע שבו יוצאים מחדר ההתאוששות אל השגרה שאחרי.

השמנת יתר – קווים לדמותה של מגפה עולמית

השמנת יתר חולנית

מגפת ההשמנה היא מגפה עולמית. אנחנו מגדלים דור שתזונתו העיקרית מבוססת על סוכרים ופחמימות ריקות, גם אם אינו מודע לכך. מזון מתועש שנמכר במסווה של ארוחה ביתית מהירה, ממתקים, מזון מהיר במזללות זולות ו חוסר מודעות למה שאנחנו מכניסים לפה הובילו אוכלוסיות שלמות למשקל עודף. המציאות בה רובנו עובדים בעבודות שלא מצריכות קימה מהכיסא אלא שעות ישיבה ארוכות ללא פעילות פיזית, מוסיפה גם היא למשוואת ההשמנה. התוצאות נראות בכל מקום – מגני הילדים ועד לחדרי הישיבות.

לאורך השנים נולדה לה מגפה בינלאומית שהובילה אנשים צעירים לחלות במחלות שאפיינו עד לפני כמה דורות רק מבוגרים או אנשים יחידים בתוך הקבוצה. סכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם, תסמונת הכבד השומני, מחלות נשימתיות ועוד אינספור מצבים רפואיים קשים מופיעים כיום גם אצל אנשים בני 20 ואפילו מתחת לגיל זה.

ברוב המקרים, אלו אנשים שעוברים מסע קשה בין דיאטות שונות, מנסים לרזות ולהטיב עם חייהם ולא מצליחים. המשקל עולה ועולה והפתרון לא נמצא. ניתוח בריאטרי מאפשר לאנשים שהגיעו למשקל עודף גדול להתחיל תהליך שמטיב עם חייהם, מבלי להתמסר לדיאטות זמניות שקשה להתמיד בהן.

ניתוח שמתניע תהליך הרזייה מהיר – אבל לא בלי מאמץ

תזונה אחרי ניתוח בריאטרי

ניתוחים בריאטריים הוא שם כולל לקבוצה של ניתוחים המיועדים לסייע לאנשים הסובלים מעודף משקל גבוה ומ-BMI מסוכן לרדת במשקל. ניתוחי מעקף הקיבה והשרוול הם הנפוצים והמוכרים ביותר מתוך הקבוצה כולה. הם מבוצעים בתהליך לפרוסקופי שמונע צלקות גדולות, מפשט את התהליך הכירורגי ומפחית את הסכנות הנלוות לניתוח.

שני הניתוחים מתבססים על שני תהליכים. האחד הוא הסרת חלק משמעותי מנפח הקיבה, כ-70% מנפחה. השני הוא הסרה של חלק מהמעי הגס אשר עוסק בספיגה קלורית. השילוב של שני התהליכים הללו מוביל להורדה משמעותית במשקל.

לאחר הניתוח המטופלים צורכים כמות מזערית של מזון, בהשוואה לכמויות שצרכו לפני הניתוח. כך מתחיל תהליך הרזייה דרמטי. במהלך החודשים שלאחר הניתוח הקיבה עדיין פצועה ומחלימה, לכן כל אכילה שהיא מעבר ליכולת של המטופל סופה בכאבים ובאי נוחות.

מצב זה עוזר למטופלים לצרוך כמות קטנה של מזון ולהפחית במשקל באופן דרמטי. רוב המשקל העודף נעלם בחודשים הסמוכים לניתוח. בנוסף, בחודשים שלאחר הניתוח רוב המנותחים מרגישים פחות רעבים, בגלל שחרור מועט יותר של הורמון הגרלין, האחראי לתחושת הרעב.

לאחר כמה חודשים הקיבה מחלימה והבצקת יורדת. מכיוון שהקיבה היא שריר לכל דבר ישנה התרחבות קלה של הקיבה ולכן בשלב זה נכנסים גורמים נוספים למשוואה. משמעת עצמית, תזונה נכונה ופעילות גופנית הם שלושה גורמים חשובים מתחילת הדרך, אך בעיקר בשלב זה. במידה והמטופלים שומרים על אורח חיים בריא, הם ממשיכים לרדת במשקל עד להגעתם למשקל תקין.

בניגוד לדיאטות קצרות מועד שסופן בדרך כלל בכשלון גמור, מי שמצליח לשמור על הכללים המומלצים על ידי הצוות הרפואי ושומר על מעגל תמיכה, הכולל ייעוץ דיאטני ואף ליווי פסיכולוגי ורגשי, יוכל לשנות את חייו ולהגיע למשקל תקין, עליו יצליח לשמור לאורך שנים לאחר הניתוח. ללא שינוי אמיתי באורח החיים לאחר הניתוח מטופל עלול לחזור למעגל ההשמנה.

אורח חיים בריא – מניע חשוב בתהליך

הרזיה לאחר ניתוח שרוולניתוח בריאטרי הוא כלי מצוין להתחיל תהליך של הרזייה ושינוי בחיים. מטופלים שעברו ניתוחי שרוול ומעקף קיבה נפטרו במהירות ממחלות כמו סכרת, עודף שומנים בדם, יתר לחץ דם ומחלות נוספות, הפכו לאנשים בריאים ונהנו מדימוי גוף חיובי יותר, אחרי התמודדות קשה במשך שנים.

עם זאת, חשוב לדעת שהניתוח אינו תרופה מהירה, אלא חלק מתהליך שינוי באורח החיים. פעילות גופנית, דיאטה המתאימה למטופלים בריאטריים והקפדה על כללי הזהירות וההתנהגות לאחר הניתוח יובילו אתכם להנות ממשקל תקין לאורך שנים ארוכות.

 


לצפייה בתמונות מטופלים לפני ואחרי ניתוחים בריאטרים תמונות לפני ואחרי

לשאלות ותשובות נפוצות בנושא ניתוחים בריאטרים  שאלות ותשובות


רוצה להתחיל חיים חדשים? צור איתנו קשר

ד”ר שמעון ספוז’ניקוב הוא כירורג בכיר בעל ניסיון של שנים בתחום ניתוחי ההרזיה. מאחוריו עשרות ניתוחי מעקף קיבה ושרוול שהעניקו למטופלים שער לחיים חדשים – בריאים יותר.

אם אתם חולמים על חיים בריאים יותר בגוף רזה יותר, צרו קשר וקיבעו פגישת ייעוץ במרפאה. זהו הצעד הראשון בדרך לחיים חדשים, בגוף בריא יותר ובלי דיאטות מייאשות.

 צרו קשר